سرشماری همراه انقلاب شناسایی پلیس آگاهی

سرشماری: همراه انقلاب شناسایی پلیس آگاهی دستگیری مجرم اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار بین الملل شروط عربستان جهت از سرگیری روابط با قطر

برخی تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که عربستان این بار جهت ازسرگیری روابطش با قطر شروط بسیار مهم‌تری را نسبت به سال ۲۰۱۴ مطرح خواهد کرد.

شروط عربستان جهت از سرگیری روابط با قطر

شروط عربستان جهت از سرگیری روابط با قطر

عبارات مهم : بحرین

برخی تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که عربستان این بار جهت ازسرگیری روابطش با قطر شروط بسیار مهم تری را نسبت به سال ۲۰۱۴ مطرح خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، سلطان سعود القاسمی، فعال و نویسنده در سایت اینترنتی مجله نیوزویک آمریکا مقاله ای را راجع به تنش های اخیر میان قطر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس منتشر کرده که در آن آمده است: خواسته های عربستان جهت بازگشت روابط با قطر این بار مهم تر از سال ۲۰۱۴ هستند؛ زمانی که بحران دیپلماتیک میان دو کشور رخ داده بود.

شروط عربستان جهت از سرگیری روابط با قطر

در سال ۲۰۱۴ عربستان، بحرین و امارات تنها به خارج کردن سفرایشان از دوحه اکتفا کردند ولی این روزها، این کشورها سفارتخانه هایشان را در قطر بسته و مرزهای زمینی خود با قطر را هم مسدود کردند. این مرزها تنها گذرگاه زمینی میان دو کشور محسوب می شوند. علاوه بر این حریم هوایی بحرین، عربستان و امارات به روی تمامی پروازهای خطوط هوایی قطر بسته شده است و به شهروندان قطری دو هفته جهت ترک عربستان، بحرین و امارات مهلت داده شده است هست. سفر تمامی شهروندان این کشورها به قطر نیز ممنوع شده است هست. دیپلمات های قطر هم باید ظرف دو هفته از این کشورها خارج شوند.

القاسمی می گوید: این بار عربستان خواسته های جدیدی جهت بازگشت به روابطش با قطر دارد. احتمالا کشورهای تحریم کننده قطر خواهان تعطیلی کامل شبکه تلویزیونی الجزیره شوند و از دوحه بخواهند حمایت از شبکه هایی مثل “العربی الجدید” را که در اصل جهت مسابقه با الجزیره به ریاست عزمی بشاره تأسیس شده است بود، متوقف کند.

برخی تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که عربستان این بار جهت ازسرگیری روابطش با قطر شروط بسیار مهم‌تری را نسبت به سال ۲۰۱۴ مطرح خواهد کرد.

از بین رسانه های دیگری که از سوی قطر حمایت می شوند و به جنبش علیه شبکه های تلویزیونی رسمی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس متهم شده است اند می توان به روزنامه القدس العربی که در سال ۱۹۸۹ در لندن تأسیس شده، سایت الشرق الاوسط و سایت عربی هافینگتون پست به ریاست وضاح خنفر و الخلیج الجدید اشاره کرد.

سعود القاسمی می گوید: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و هم پیمانشان مصر خواهان اخراج تمامی رهبران اخوان المسلمین و شخصیت های وابسته به حماس از قطر و همچنین عزمی بشار و یاسر الزعتره خواهند شد. از جمله دیگر خواسته ها برکناری عبدالله العذبه، سردبیر روزنامه “العرب” است که به رغم انتقاد دائمش از امارات سردبیر بااهمیت ترین روزنامه در این کشور است.

از جمله دیگر خواسته ها توقف جنبش علیه مصر در رسانه های قطری هست. این رسانه ها همواره از وقت سرنگونی نظام محمد مرسی، مدیر جمهور پیشین مصر از نظام کنونی انتقاد می کنند. محمد مرسی جزو اخوان المسلمین بود.

شروط عربستان جهت از سرگیری روابط با قطر

مصر، عربستان و امارات همچنین دلواپس روابط قطر با کشور عزیزمان ایران هستند. به نظر این کشورها روابط کشور عزیزمان ایران و قطر از منافع اقتصادی تجاوز کرده است.

القاسمی اعتقاد است که فشار بر قطر عملا تأثیر گذاشته هست. قطر هفته گذشته محمد العتیبی، فعال عربستانی را بیرون کرد و گفته شد تعدادی از مسئولان حماس نیز قطر را ترک کرده اند.

برخی تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که عربستان این بار جهت ازسرگیری روابطش با قطر شروط بسیار مهم‌تری را نسبت به سال ۲۰۱۴ مطرح خواهد کرد.

این نویسنده با یکی از مسئولان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس صحبت کرده هست. این مسئول به او گفته که تدابیر اتخاذ شده است از سوی این کشورها در قبال قطر در چارچوب قوانین بین المللی باقی خواهد ماند و طرحی به نام طرح “ب” وجود ندارد. قطر باید به تعهدات خود در قبال این شورا پایبند باشد و از شدت تنش رسانه ای بکاهد و روابطش را با گروه های تندرو از جمله اخوان المسلمین و گروه هایی در یمن قطع کند.

این مسئول گفت: ما آماده ایم جهت یک دوره طولانی منتظر بمانیم.

شروط عربستان جهت از سرگیری روابط با قطر

عربستان، بحرین، امارات و مصر دوشنبه روابطشان را با قطر قطع کردند. این تنش ها از زمانی شروع شد که اظهاراتی منسوب به امیر قطر راجع به حمایت از کشور عزیزمان ایران و حزب الله منتشر شد.

این در حالی است که روزنامه فایننشال تایمز در صفحه اول خود امروز سه شنبه به علت دیگری در خصوص این تنش اشاره کرد و نوشت: آنچه روابط مصر، امارات، عربستان و بحرین را با قطر تیره کرد فدیه ای به مبلغ یک میلیارد دلار بود که قطر جهت آزادسازی اعضای سلطنتی اش که در عراق به هنگام شکار ربوده شده است بودند، پرداخت کرد.

واژه های کلیدی: بحرین | کشورها | امارات | عربستان | عربستان، | عربستانی | شورای همکاری خلیج فارس | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs